Sadra Logo
امروز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

        آپارات شرکت سرمایه گزاری صدرا خراسان

آرمانشهر نیشابور

Published: 1399-07-13 22:10:08 ·


دستاوردها و نتایج برگزاری همایش

بی تردید در چرخه اجتماعی حاضر که با سرعت به سمت توسعه پیش می رود، سهم بزرگی از موفقیت و پیشرفت نصیب شهرهایی می¬ شود که سرعت پیشرفت خود را با جوامع و شهرهای توسعه یافته امروزی هماهنگ کرده ¬اند، یقیناً شاه راه دستیابی به توسعه و پیشرفت مادی و رشد و تعالی معنوی لزوماً از فرازهای پیچیده و فرودهای دشواری می¬ گذرد که احیاناً ناچار است هزینه های فراوانی در جهت پشت سر نهادن موانع سخت و یا فراهم نمودن شرایط سازنده پرداخت نماید که بدون شک اگر روشنفکری¬ های ارباب فکر و خرد و اصحاب صحت و مدد از یک سو، و اعتماد و اطمینان مردم و همراهی و حمایت آن ها از سوی دیگر نباشد، این هزینه ¬ها به مراتب افزایش یافته و راهیابی به اهداف متعالی سخت و دشوار خواهد گردید.

ما نیز با اندیشه ای نو و تلاشی مضاعف در مسیر همراهی با بزرگان و دوستداران این شهر توفیق یافتیم در 24 مهرماه سال 1393 مجری گردهمایی کارآفرینان و دست اندرکاران و سرمایه¬ گذاران همیشگی پیشرفت نیشابور از اقصی نقاط ایران عزیز در همایشی تحت عنوان "آرمانشهر نیشابور، فرصت های سرمایه¬ گذاری برای توسعه" باشیم. این همایش با رویکرد توسعه نیشابور در در ابعاد فرهنگی- اجتماعی و اقتصادی زمینه ایجاد تحول و تغییری تازه را فراهم نموده است تا با تلاش دلسوزان گامی محکم برای تداوم راه توسعه برداشته باشد.این یادداشت شرح مختصری است از فعالیت¬ های دوستداران شهر فیروزه ¬ای در برگزاری همایش فرصت¬ های سرمایه¬ گذاری برای توسعه، که از دغدغه بزرگ خود مبنی بر توسعه و تعالی و پیشرفت نیشابور سخن گفته¬ اند.


ابعاد فرهنگی -اجتماعی:


همایش فرصت های سرمایه گذاری با هدف کاربردی نمودن منویات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال 1393 " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" برگزار گردید. حرکت به سمت محقق شدن این شعار با تلاش ها و ممارست های فراوانی همراه بوده است که در راستای تعریف چشم انداز توسعه ای که یک امر مهم و اجتناب ناپذیر است، برگزاری این همایش با برنامه ریزی و هدفگذاری و همفکری جمعی سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی را در جهت توسعه آرمانشهر فیروزه ای گردهم آورده است. اصلاح رفتاری و فرهنگی  در برابر سرمایه گذاران بخش خصوصی یکی از مهم ترین مؤلفه هایی است که باید در راه توسعه هر شهری مد نظر قرار بگیرد که زمینه ساز نگاه مثبت و آرامش خاطر برای سرمایه گذاران از هر طیف و سلیقه ای گردد که یقیناً با بستر فرهنگی ایجاد شده پس از برگزاری همایش و به استناد مکاتبات متعددی که با مسئولین و نخبگان و سرمایه گذاران محترم صورت پذیرفته و به گواهی تفاهم نامه های منعقده در همایش آرمانشهر به این هدف بزرگ نائل آمده ایم.


از مهمترین دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی این همایش میتوان به :

1.    نقطه ایجاد تحول تاریخی برای نیشابور در راستای حضور در آغاز راه توسعه

2.    تهیه کتاب مسئله شناسی نیشابور توسط کارشناسان و اساتید برجسته اقتصادی با مقدمه و ویرایش دکتر رنانی

3.    گردهم آوردن نخبگان، صاحب¬نظران، سرمایه گذاران، صنعتگران، جامعه مهندسین، دانشگاهیان، پزشکان، اصناف و نهادهای مالی و مسئولین از طیف های مختلف سیاسی شهرستان در جهت تحقق جذب و جلب سرمایه گذاری

4.    ایجاد بستر مناسب برای توسعه همه جانبه نیشابور از جنبه های مختلف فرهنگی- اقتصادی- گردشگری

5.    ایجاد بانک اطلاعاتی از سرمایه گذاران و نخبگان نیشابور برای اولین بار

6.    تبلیغات خبری، رسانه ای و محیطی و قرارگرفتن نیشابور در تیتر خبری رسانه ها

7.    ایجاد آبرو و سربلندی برای شهرستان در سطح استان خراسان رضوی و حتی کشور

8.    همنوایی مسئولان در آبادانی نیشابور و آغاز سرود توسعه نیشابور

9.    تحول در نحوه برگزاری همایش و بالا بردن سطح گردهم آیی های سرمایه گذاری

گرد هم آمدن تمامی سرمایه گذاران و مهمانان ویژه از اقصی نقاط کشور که دغدغه توسعه و پیشرفت و تعالی نیشابور را دارند نیز از بزرگترین دستاوردهای این همایش بوده است. آرمانشهر نیشابور با ایجاد فضای جدید در راه توسعه نیشابور باعث ایجاد انگیزه مضاعف گردیده است که همه بخش های اقتصادی، اداری و فرهنگی شهرستان نیشابور همنوا با هم حمایت خود را از سرمایه گذاری اعلام نمایند.

 ابعاد اقتصادی:

در بُعد اقتصادی با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که در حوزه های مختلف اقتصادی ، صنعتی ، گردشگری، فرهنگی و ... وجود دارد، برگزاری همایش آرمانشهر توانسته است با ایجاد فضای مساعد و دعوت از تمامی علاقه ¬مندان بخش خصوصی به سرمایه گذاری های اقتصادی و فرهنگی زمینه حضور مستمر و مداوم این بخش را فراهم نماید. در اکثر شهرهای ایران همایش ¬های سرمایه¬ گذاری با بینش توسعه ¬ای و بلندمدت برگزار می -گردندکه این همایش¬ ها گام اول سرمایه گذاری و آشنائی و ورود بخش خصوصی محسوب می¬ گردد. لازم به ذکر است که همایش آرمانشهر نیشابور، با ارائه طرح اولیه و برآورد هزینه های آن با بودجه¬ ای معادل 2.200میلیون ریال به تصویب رسید که عملاً در اجرا به دلیل آماده نبودن فضای برگزاری همایش (فرهنگسرای سیمرغ نیشابور مکان برگزاری همایش و برنامه ریزی برای حضور هر چه بهتر و هر چه بیشتر مدعوین از اقصی نقاط کشور باعث تعویق در تاریخ برگزاری همایش شد) به استناد اسناد و مدارک موجود این کارگزاری هزینه¬ ای معادل2.700 میلیون ریال را متحمل شده است . مزید استحضار در شهرهایی همانند مشهد برای برگزاری همایش های سرمایه گذاری مشابه، میلیاردها تومان هزینه می گردد لیکن این کارگزاری با صرف کمترین هزینه یکی از بهترین همایش¬ های سرمایه¬ گذاری را حتی فراتر از سطح شهرستان نیشابور برگزار نموده است به نحوی که حتی در روز برگزاری همایش درخواست ¬های مکرر از سوی مهمانان شهرهایی همانند بیرجند و بجنورد و سبزوار در خصوص برگزاری همایش مشابه در این شهرها ارائه شد و به اذعان بسیاری از مسئولین ادارات و نهادهای دولتی و خصوصی و همچنین نامه¬ های واصله پس از برگزاری همایش سرمایه ¬گذاری آرمانشهر پیشنهاد برگزاری همایش¬ های بعدی نیز ارائه گردید تا روند رو به توسعه شهرستان نیشابور با برگزاری این گونه همایش¬ ها تداوم یابد. این همایش نیز با تأکید بر ابعاد اقتصادی نیشابور که فضای مساعدی را برای توسعه و پیشرفت دارند به بیان قابلیت ¬هایی از شهر پرداخته و با تعریف پروژه ¬های قابل سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی زمینه آغاز توسعه بلندمدت نیشابور را فراهم ساخته است.

در ذیل به برخی از دستاوردهای اقتصادی این همایش جهت اطلاع شهروندان عزیز اشاره می نماییم:

الف) انعقاد 10 فقره تفاهم نامه با نمایندگان مجتمع فولاد خراسان و مؤسسه مالی و اعتباری عسکریه، جناب آقای رباطی( سرمایهگذار محترم برج های دوقلوی طلایی کیش) و نماینده گروه سرمایه گذاری ملل ...

که اجرائی شدن این تفاهم نامه ها با مبلغی حدود 3000 میلیارد ریال باعث ایجاد فضای توسعه ای و پیشرفت بلندمدت نیشابور و ارتقاء سطح توانمندی اقتصادی شهر می گردد.

تفاهم نامه های منعقده با نماینده محترم مجتمع فولاد خراسان :

1-مجتمع گردشگری رفاهی فولاد خراسان واقع در شهرک قدس به مساحت حدود 3 هکتار

2-زیبا سازی و محوطه سازی میدان دولت آباد در منطقه ورودی غربی نیشابور از سمت سبزوار

3-ایجاد پارک و فضای سبز واقع در مجاورت تعاونی مسکن کارکنان فولاد خراسان

4-ایجاد نمایشگاه علمی- کاربردی در اراضی جاده صومعه

5-ایجاد نمایشگاه دائمی برون سپاری و مجموعه های اداری –بازرگانی فولاد خراسان در بلوار آموزگار- شهرک فرهنگیان

6- ساخت  مجتمع فولادسازی شماره 3 در چهار چوب بسته حمایتی تشویقی


تفاهم نامه های منعقده با نماینده محترم مؤسسه مالی و اعتباری عسکریه:


1-مجموعه گردشگری –تفریحی و اقامتی پارک ریاضیات

2-مجتمع تجاری IT

3-مجتمع تجاری – تفریحی پردیس

تفاهم¬نامه منعقده با شرکت پارس کالای کیش در خصوص راه اندازی طرح بزرگ گردشگری، علمی، فرهنگی، تفریحی، تجاری و اقامتی دهکده بین المللی خیام در مجاورت آرامگاه خیام  و تفاهمنامه با نماینده محترم گروه سرمایه¬ گذاری ملل در خصوص:


1-ساخت پایانه جنوب در مسیر جاده کاشمر


از سایر اقدامات این کارگزاری پس از همایش می توان به انجام مطالعات مربوط به طرح شهرک مشاغل مزاحم و طرح دفاتر تسهیل¬ گری در قالب بازگشائی معابر اشاره نمود که مطالعات اولیه و توجیه اقتصادی برای هر کدام از این طرح ها به صورت کامل انجام پذیرفته و به رؤیت اعضای محترم شورای اسلامی رسیده است و متعاقباً پیش نویس قرارداد پیشنهادی جهت اجرایی نمودن پروژه ¬ها نیز ارسال گردیده است. لیکن به دلیل عدم همکاری مدیران دستگاه های اجرائی شهر و چالش¬ هایی که بر سر راه هر یک از این طرح ها ایجاد شده است، همچنین عدم دسترسی به بانک اطلاعات املاک و امکانات ،عدم همکاری ادارات ذیربط، وجود مشکلات در تغییر کاربری ها ، اسناد و مدارک ناقص و ... مزید بر علت شده است تا اجرای پروژه ها با تأخیر روبه رو گردد. یکی از مهمترین پروژه ¬های اجراء شده توسط این کارگزاری، پایانه روستائی بنیاد شهید با رویکرد احیای گردشگری روستایی می باشد که یکی از مدرن ترین و مجهزترین پایانه های احداث شده در سال¬ های اخیر است که در صورت کوتاه شدن روند اداری آن جهت افتتاح پایانه مذکور می توان تحولی عظیم را در عرصه خدمات رسانی به روستائیان محترم، گردشگران  روستائی و حوزه های گردشگری شهرستان نیشابور شاهد بود. لازم به توضیح است که این پایانه با رقمی بالغ بر 50 میلیارد ریال سرمایه ¬گذاری اولیه با همت سرمایه گذار بخش خصوصی و بدون اتکاء به شهرداری محترم نیشابور ظرف مدت زمان 4 ماه به پایان رسیده است که به رغم تأکید در قرارداد احداث پایانه مذکور، مبنی بر اجرای آسفالت و افتتاحیه آن بلافاصله پس از اتمام ساخت پروژه متأسفانه تاکنون این مهم صورت نپذیرفته است. در این خصوص لازم به یادآوری است که تدبیر و مدیریت توسعه ایجاب می ¬کند که مسئولین و مدیران اجرایی شهر در قلمرو برنامه ¬ریزی¬ های بلند مدت عمرانی از عناصر اعتباری کوتاه مدت حذر کرده و از شاخص¬ های مدیریت علمی متعهد به آموزه¬ های دینی برای توسعه بهره گیرند. اما متأسفانه اختلافات درونی و سلیقه ¬ای و تهییجی، تاکنون نیشابور را از اهداف توسعه ¬ای و آرمانی خود دور نگه داشته است. علی ایحال این کارگزاری حسب وظیفه ¬ای که در راه جذب و جلب سرمایه ¬گذاران بخش خصوصی بر خود می¬ بیند، در شرایطی که فعالیت¬ های اقتصادی با رکود شدید مواجه است و مشکلات عدیده ¬ای که ارگان های دولتی در حال حاضر با آن مواجه هستند، بارها با انجام مکاتبات متعدد درخواست های خود را در خصوص عدم تحت تأثیر قراردادن طرح¬ های توسعه ¬ای نیشابور که با زحمت ¬های فراوان منجر به حضور بخش خصوصی برای اجرای آن در این شهرستان شده است، با اختلافات و عدم هماهنگی ¬های مدیران شهری اعلام نموده است. لیکن عوامل مدیریتی و اجرائی شهر بی توجه به این امر جدیتی در جهت حفظ دستاوردهای همایش سرمایه گذاری که با زحمات فراوان منجر به اعتماد بخش خصوصی به این شهر شده است نداشته اند.

پس از برگزاری همایش نیز این مجموعه همچنان با پیگیری¬ های مستمر تمامی مساعی خود را جهت انعقاد قرارداد نهایی واجرای پروژه¬ ها با سرمایه¬ گذاران محترم به کار گرفته است که می ¬توان به جلسات و مکاتبات متعدد با سرمایه¬ گذاران و ادارات و ارگان ¬های ذیربط در جهت تسریع در عملیاتی شدن پروژه ¬ها اشاره نمود، یکی از آخرین جلسات در این خصوص در مورخ 94/3/23 با حضور فرماندار محترم نیشابور جناب آقای دکتر مظفری با ریاست محترم مؤسسه مالی و اعتباری عسکریه حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر جوادی برگزار گردید که در این جلسه ضمن تاکید مجدد فرماندار محترم بر آسان سازی روند سرمایه ¬گذاری در شهر، ریاست محترم این مؤسسه نیز آمادگی خود را جهت بررسی توجیه پذیری طرح¬ ها توسط گروه مطالعاتی طرف قرارداد این مؤسسه از کشور اسپانیا و حضور این گروه در روزهای آتی در شهرستان نیشابور، عنوان نمودند که در صورت تحقق هر کدام از این طرح ها، تحولی بزرگ را در راه آینده سازی این شهر شاهد خواهیم بود. متأسفانه پس از برگزاری همایش در بیشتر موارد عدم همکاری و اختلاف نظرها در رابطه با مدیریت شهری منجر به طولانی شدن روند اجرای پروژه ها گردیده است. از دیگر سو، وجود مشکلات ساختاری در اداره شهر به دلیل پراکندگی این مراجع و همچنین تغییر شهردار در ابتدای سال جاری مزید بر علت شده است. ضمن اینکه حمایت از سرمایه ¬گذار نباید تنها در گفتار باقی بماند بلکه باید عملیاتی گردد، و این امر نیز باور و اعتقاد قلبی را می¬ طلبد، چرا که تأثیر و قدرت مدیریت منسجم و واحد شهری در این امر بی بدیل و مسلّم است که متأسفانه چند ماه پس از همایش، شهرستان نیشابور از مدیریت مشخص، منسجم ، واحد و یکدل محروم مانده بود. مدیریت شهری مغز، شهرداری قلب تپنده و کارگزار دست اجرایی شهر هستند. همانطور که هر گاه در بدن آدمی مغز وقلب هماهنگ و منظم کار نکنند سایر اعضای بدن از فعالیت درست و مرتب باز می¬ مانند، در شهر هم عدم عماهنگی و عدم فعالیت منسجم و منظم و اختلافات درونی شورای اسلامی شهر و شهرداری روند منظم انجام کار کارگزار را نیز با اشکال و اختلال مواجه می کند.

علی ایحال با تمامی ناملایمات و خرده¬ گیری ها و غرض¬ ورزی های بی اساس نسبت به مجموعه کارگزاری صدرا خراسان، این شرکت به دلیل ارادت و احترامی که نسبت به حقوق حقّه شهروندان فهیم نیشابوری قائل است، بر خود لازم دانست که چکیده ای از اقدامات، دستاوردها و موانعی که در راه تحقق آرمان های نیشابور وجود داشته و دارد را به اطلاع عموم برساند.

  

کلام آخر:

فراهم ساختن شهری آرمانی و توسعه یافته، پسندیده است که به زیور همدلی و همفکری تمام مسئولین خصوصاً اعضای محترم شورای اسلامی شهر و شهرداری نیشابور آراسته گردد، که امیدواریم شاهد روزی باشیم که این یکدلی و همفکری در بین تمام مسئولین و اعضای محترم الگویی برای دیگران باشد و نه مانعی بر سر راه تحقق آرمان توسعه ¬ای نیشابور. آنچه انجام دادیم گامی کوچک بود و موفقیت های بزرگ با گام های کوچک ، منسجم و هماهنگ آغاز می شود.           


دریافت خبرنامه شرکت و اطلاع از آخرین پروژه ها

جهت کسب اطلاعات در رابطه با آخرین پروژه ها و سرمایه گذاری های شرکت ها می توانید مشخصات خود را وارد نمایید.
@